Coraz więcej osób zaczyna dostrzegać niemal błyskawiczne i szybkie efekty stosowania witaminy C w suplementacji, ale także poszukuje jej w kosmetykach - żadna inna substancja czynna w tak szybkim czasie nie przywraca zdrowego kolorytu, odmładza, wygładza i rozświetla. Dzięki swojej skuteczności i efektom, na które nie trzeba czekać z utęsknieniem, kosmetyki z witaminą C zdobyły serca wielu kobiet i niemal całkowicie zdominowały rynek (nie tylko azjatycki), coraz więcej polskich kobiet włącza witaminę C do swojej stałej pielęgnacji, a polscy producenci coraz śmielej oferują w bardziej przystępnej cenie kosmetyki coraz wyższej jakości. Na ten moment nie ma potrzeby sprowadzania zagranicznych serum, gdyż każdy z nas ma do nich dostęp, ale może także wykonać je w prosty sposób samodzielnie w domu.
Kosmetyki z witaminą C nie należą do tanich, choć kilka lat temu wstecz, słaba dostępność kosmetyków i koszty sprowadzania produktów głównie z Azji kosztowały znacznie więcej niż obecnie - na rynku jest coraz więcej tanich, ale równie skutecznych alternatyw, a stosowanie witaminy C w formie serum nie kosztuje sztabki złota, wykonane samodzielnie w domu nie wyniesie Cię nawet złotówki.
Witamina C jest szczególnie ceniona w chemii kosmetycznej, choć jest surowcem trudnym i mało trwałym. Często jest określana mianem witaminy młodości, stanowi niezbędny składnik codziennej diety, a także pozwala na zachowanie zdrowej, lśniącej oraz jędrnej skóry. Jest jedną z niezbędnych witamin, której organizm ludzki nie potrafi samodzielnie wytworzyć, dlatego jej dostarczanie zarówno do organizmu, jak i skóry jest niezwykle ważne, zwłaszcza, że jej poziom jest zazwyczaj bardzo niski lub zerowy. Zdrowa dieta niestety nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej dawki witaminy skórze, gdyż jej wchłanianie jest ograniczone, nawet jeśli jest przyjmowana w bardzo wysokich dawkach. Kluczowym elementem zdrowej skóry jest więc zewnętrzna aplikacja witaminy zawartej w preparatach kosmetycznych, to jedyne rozwiązanie mające wpływ na zwiększenie zawartości dobroczynnej witaminy młodości w skórze. A efekty są widoczne od razu - cera nasycona witaminą C niemal natychmiast odzyskuje zdrowy blask i świeżość, dlatego stała się jednym z najczęściej stosowanych składników w powszechnie oferowanych kosmetykach. Prawda, że to przepis na kosmetyczny sukces? Któż by nie chciał widzieć efektów zaledwie po kilku dniach, a witamina C na sklepowych półkach szczególnie przyciąga wzrok potencjalnych klientów.. ale, ale! w formie mniej, lub też bardziej skutecznej, dlatego tak ważne jest rozważne dobieranie kosmetyków, które w większości nie działają tak, jak powinny lub nie robią zupełnie nic. W dzisiejszym artykule dowiesz się wszystkiego na temat właściwości witaminy C, efektów stosowania, form witaminy oraz rozważnego dobierania kosmetyków, ale i tworzenia własnych z witaminą C w roli głównej.
WŁAŚCIWOŚCI WITAMINY C, ZA CO POKOCHASZ WITAMINĘ C?
Są imponujące. Regularne stosowanie witaminy C silnie pobudza i stymuluje procesy regeneracyjne, poprawia kondycję naczynek krwionośnych, wpływając na lepsze ukrwienie skóry, wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Cera po zastrzyku witaminy C odzyskuje blask, stany zapalne pojawiają się rzadziej, a przebarwienia stają się mniej widoczne. Intensywna kuracja witaminą C jest w stanie w przeciągu dni zliczonych na palcach u jednej ręki, odjąć z twarzy zmęczenie i kilka ciężkich, trudnych lat. To jedyny, wielokierunkowy, ogólnodostępny środek, który w tak krótkim zasie potrafi realnie odmienić skórę i wpłynąć na jej lepszy wygląd.
Stymuluje lepsze ukrwienie skóry oraz pobudza angiogenezę. Kwas askorbinowy zwiększa i usprawnia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych oraz pobudza pojawianie się nowych naczynek krwionośnych.
Bardzo dobre właściwości wybielające. Regularne stosowanie witaminy C rozjaśnia skórę i redukuje przebarwienia, głównie przez hamowanie tyronazy, dlatego doskonale sprawdza się w leczeniu przebarwień w czasie i po leczeniu trądziku.
Zwiększa przenikanie substancji aktywnych, choć w postaci rozpuszczalnej w wodzie nie ma to zbyt dużego znaczenia, gdyż ma bardzo małą zdolność do przenikania przez warstwę rogową, dlatego najskuteczniejsze serum muszą zawierać określone stężenie witaminy C oraz odpowiednio niskie pH.
Silne działanie antyoksydacyjne, dodatkowo wzmacnia działanie i żywotność antyoksydantów światłoczułych (szybko rozkładających się pod wpływem promieniowania słonecznego) Witamina C jest najsilniejszym antyoksydantem występującym poza komórką ludzką, ułatwia także regenerację ubichinonu i witaminy E, które są mniej odporne na promieniowanie słoneczne, zaś z kolei glutation pomaga w regeneracji witaminy C. Antyoksydacyjne działanie witaminy C jest także niezbędne w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej, ponieważ zapobiega utlenianiu łoju (powstawaniu zaskórników otwartych), który może działać komedogennie.
Bardzo mocne właściwości regenerujące. Kondycjonujące działanie na skórę kwasu askorbinowego wykorzystuje się nie tylko w leczeniu dermatoz skórnych, ale także zabiegów kosmetycznych, gdy pobudzenie zdolności regeneracyjnych skóry pozwala skrócić terapię oraz zwiększyć i utrwalić efekty.
Wpływa na zwiększenie możliwości nawilżających skóry. Promuje syntezę lipidów, które są niezbędne, ich ilość wpływa na ograniczenie TEWL, czyli odwadniania naskórka spowodowanego przez słabą, uszkodzoną barierę naskórkową. Witamina C po kilku tygodniach regularnego stosowania redukuje suchość skóry, choć jej działanie na suchą skórę nie jest do końca poznane.
Działa przeciwzapalnie. Redukuje aktywność transkrypcji czynnika NF-kB oraz jest inhibitorem 6 (IL-6), ogranicza stan zapalny oraz zmniejsza stres skóry.
Zmniejsza reakcje niepożądane, będące wynikiem ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Mimo że stosowanie witaminy C nie ma dużego wpływu na zapobieganie stresowi oksydacyjnemu, stosowanie preparatów z kwasem askorbinowym przed filtrami przeciwsłonecznymi zmniejsza o 40% pojawienie się oparzenia słonecznego oraz o 52% rumień wywołany przed promieniowanie UVB. Witamina C może być skutecznym preparatem w łagodzeniu łagodnych, jak i przewlekłych i ostrych skutków promieniowania UV, badania jednak wskazują, iż efekt ten można uzyskać jedynie włączając kosmetyki do codziennej pielęgnacji na kilka dni przed ekspozycją słoneczną, a nie bezpośrednio przed ekspozycją. Stosowanie kosmetyków z witaminą C po ekspozycji jest całkowicie nieskuteczne pod kątem zapobiegania negatywnym efektom nadmiaru słońca - skóra musi być nasycona witaminą C i pokryta warstwą kremu ochronnego, aby zapobiegać foto starzeniu i oparzeniom słonecznym.
PO CO STOSOWAĆ WITAMINĘ C?Witamina C jako jedna z niewielu substancji aktywnych daje tak szybkie efekty i wpisuje się w schemat wielu kuracji, nie tylko przeciwtradzikowych. Dzielnie wspiera walkę z bliznami, przebarwieniami, starzeniem, rumieniem i rozstępami, ale także odnajdzie miejsce w pielęgnacji każdego, kto pragnie nadać skórze młodzieńczego blasku.
Poziom witaminy C jest bardzo zmienny, spada szczególnie nisko pod wpływem zanieczyszczonego środowiska, stresu, nałogów, obecności wolnych rodników, przewlekłych chorób, a krytyczny poziom osiąga na skutek szkodliwego promieniowania słonecznego, jej zewnętrzne dostarczanie jest więc niezwykle ważne. Serum z witaminą C działa jak natychmiastowy zastrzyk energetyzujący dla skóry - regularnie stosowanie preparatów ze stabilną witaminą C poprawia kondycję skóry, powinna zajmować miejsce w każdej świadomej pielęgnacji - nieważne czy w formie wodnej, tłuszczowej, naturalnej, liczy się przede wszystkim końcowa skuteczność. Jeśli chcesz odżywić skórę lub wspomóc regenerację po zabiegach kosmetycznych, postaw na witaminę C!
NATURALNA WITAMINA C
Kwas askorbinowy należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. Najbardziej stabilną, aktywną i przyswajalną formą witaminy C jest jej naturalna postać. Witamina C nie jest wyłącznie wyodrębnionym kwasem askorbinowym, to cała grupa związków aktywnych, gdzie kwas jest jedynie izolatem, dzięki temu nie ulega tak szybkiej destabilizacji i utlenianiu jak naturalna witamina C. Cennym źródłem witaminy są przede wszystkim owoce jagodowe (czarna porzeczka, jagody, żurawina, jagoda acai), wiśnia acerola, owoce cytrusowe, warzywa liściaste (szczególnie natka pietruszki) oraz warzywa dojrzewające w słońcu - pomidory oraz czerwona papryka. Warzywa i owoce posiadające wysoką zawartość naturalnego kwasu askorbinowego, dzięki intensywnym barwom i dojrzewaniu na słońcu, są szczególnie bogate w najsilniejsze antyoksydanty, które wzmacniają jej działanie oraz ją stabilizują.
Naturalna witamina C jest wspaniałą alternatywą serum z kwasem askorbinowym i jego pochodnymi, gdy okazują się drażniące, źle tolerowane, uwrażliwiają na słońce i nasilają rumień, kosmetyk bazujący na naturalnej witaminie może z powodzeniem pełnić rolę serum aplikowanego na serum z tradycyjną formą witaminy, w celu zwiększenia jego skuteczności. Substancje bogate w naturalną witaminę C są znacznie lepiej tolerowane i przyswajalne, a dzięki otoczce stabilnych antyoksydantów, bardzo szybko przywracają blask, elastyczność i jędrność, nie niosą także zagrożenia destabilizacji witaminy, nagłego pro oksydacyjnego działania i w konsekwencji przyspieszenia procesów starzenia.
Mimo wielu zalet naturalnej witaminy C, bazowanie na produktach wyłącznie naturalnych w celu uzupełnienia niedoborów jest bardzo utopijne, gdyż żywność zawiera jej bardzo mało lub też wcale, wiąże się to głównie z wyjałowieniem gleb, brakiem dostępu do słońca oraz wątpliwą świeżością żywności roślinnej - jedynie organiczne warzywa i owoce z w własnej uprawy są w stanie dostarczyć witaminy młodości. Biorąc pod uwagę zwiększone zapotrzebowanie (przewlekły stres, zanieczyszczenia i nałogi) chcąc, nie chcąc jesteśmy skazani na suplementację doustną kwasem askorbinowym. Naturalne środki są dobrym uzupełnieniem diety i pielęgnacji, ale nie zapewnią takich efektów jak doustna suplementacja lub wyodrębniona chemicznie witamina C w postaci serum. Biorąc pod uwagę wysoką stabilność naturalnej witaminy C jej bioaktywność i wieloaspektowe działanie, jest idealnym wyborem wspomagającym działanie witaminy C oraz zastępującym kwas askorbinowy, gdy nie sprawdza się w pielęgnacji skóry.
FORMY WITAMINY C. JAKA FORMA WITAMINY C JEST DLA CIEBIE ODPOWIEDNIA?
Ze względu na bardzo słabą trwałość i stabilność kwasu askorbinowego, biotechnolodzy wciąż poszukują efektywnych rozwiązań zastąpienia kwasu askorbinowego w formułach kosmetycznych skierowanych do sprzedaży detalicznej, bowiem składnik musi posiadać wysoką stabilność oraz dobrze znosić warunki przechowywania. Niestety, pierwsze modyfikacje wodne nie rozwiązywały do końca problemu niestabilności preparatów - mimo wyższego zakresu pH, wyższej odporności na działanie metali ciężkich, witamina C ulegała szybkiemu utlenieniu (charakteryzujące się zżółknięciem preparatu) oraz odznaczały się gorszą przenikalnością i absorpcją skórną, nie wykazywały podobnej efektywności i skuteczności do kwasu askorbinowego.
Estry palmitynianowe aktualnie uchodzą za najlepsze i najcenniejsze formy witaminy C w kosmetykach do codziennego stosowania, gdyż rozpuszczalność witaminy ułatwia przenikanie między lipidami, będącymi spoiwem międzykomórkowym oraz uwalnia kwas askorbinowy dopiero w kontakcie ze skórą ludzką. Estry charakteryzują się wysoką stabilnością, stopniowym, ale wysokim uwalnianiem witaminy C, dlatego nie ulegają tak szybkiemu rozkładowi pod wpływem światła i tlenu, są także lepiej tolerowane niż czysty, najbardziej aktywny kwas askorbinowy. Dzięki wysokiej przepuszczalnością są stosowane w znacznie mniejszym stężeniu procentowym.
Technologiczne nowinki najczęściej dotyczą składników trudnych i problematycznych, w tym i kwasu askorbinowego, który umieszczany jest w liposomach i nano-cząsteczkach, pozwalając zachować najwyższą efektywność kwasu, zwiększając jego bioaktywność, tolerancję i stabilność. Małe cząsteczki nie tylko stabilizują kwas askorbinowy, ale zwiększają jego zdolności penetrujące, dlatego preparaty mogą posiadać dobrze tolerowane, naturalne pH przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej aktywności co jest niemożliwe w roztworach wodnych kwasu askorbinowego.
Kwas askorbinowyAktywna forma witaminy C, niestety, najmniej trwała i stabilna. Kwas askorbinowy uwalnia się bardzo szybko, dlatego nasyca skórę bardzo wysoką dawką witaminy C, ale posiada także największy potencjał drażniący. Dzięki niskiemu pH obkurcza i oczyszcza pory, działa delikatnie złuszczająco, może pełnić rolę peelingu chemicznego.
Grupa docelowa: skóra z dobrą tolerancją skórną (niskie pH), zapewnia szybkie efekty rozjaśnienia i nasycenia witaminą C, szczególnie polecana do terapii skojarzonych i jako środek przeciw starzeniowy, może nasilać rumień, szczególnie polecana dla tłustej skóry z nadmiernym łojotokiem
Stabilność chemiczna: bardzo niska, pH w granicach 3-3.5, wysoka aktywność na metale ciężkie, rozpuszczalność w wodzie
SAP (STAY-C® 50 ) sól sodowa monofosforanu kwasu askorbinowegoSól kwasu askorbinowego, posiada wyższy zakres pH, ale ma słabą przenikalność, szybko się utlenia. Jest najłagodniejszą, wodną pochodną kwasu askorbinowego.
Grupa docelowa: skóra ze słabą tolerancją skórną (naturalne pH), słabsza efektywność, ale i mniej drażniąca forma, idealna dla kobiet w ciąży i okresie karmienia oraz bardzo silnych substancji dermatologicznych, gdy kwas askorbinowy jest za drażniący, a formuły tłuszczowe zatykają pory
Stabilność chemiczna: dobra, stabilna w pH 4-7, słaba aktywność na metale ciężkie, rozpuszczalność w wodzie, słaba przepuszczalność
MAP (fosforan askorbylu magnezowego)Sól kwasu askorbinowego, posiada wyższy zakres pH, ale ma bardzo słabą przenikalność, a w kontakcie ze skórą nie uwalnia odpowiednich dawek kwasu askorbinowego, dlatego jej 15% stężenie odpowiada około 3-5% aktywnego kwasu askorbinowego. Bardzo szybko się utlenia.
Grupa docelowa: skóra ze słabą tolerancją skórną (naturalne pH), słabsza efektywność, ale i mniej drażniąca forma, idealna dla kobiet w ciąży i okresie karmienia oraz bardzo silnych substancji dermatologicznych, gdy kwas askorbinowy jest za drażniący, a formuły tłuszczowe zatykają pory
Stabilność chemiczna: dobra stabilność, bardzo słaba przenikalność skórna, pH fizjologiczne 4.5-6.5pH, rozpuszczalność w wodzie
Glukozyd askorbylu i AA2G – 2-glukozyd kwasu askorbinowegoStabilizowany kwas askorbinowy z cząsteczką glukozy, działa podobnie jak glukozyd askorbylu, badania wykazują że ma zdolność kumulowania się w skórze. Glukozyd askorbylu i jego pochodna to łagodniejsze, ale i mniej aktywne formy kwasu askorbinowego. Pochodna może również podrażniać skórę, jej łagodność wiąże się jedynie z podwyższonym zakresem pH, gdyż kwaśne zwiększa moc i penetrację kwasu askorbinowego.
Grupa docelowa: dla nietolerujących działania kwasu askorbinowego ze względu na niskie pH
Stabilność chemiczna: słaba, określone formulacje, wyższy zakres pH, rozpuszczalność w wodzie
![]()
Palmitynian askorbyluNajmniej aktywna forma witaminy C, jest słabo przyswajalna przez skórę ludzką, kwas askorbinowy uwalnia się bardzo powoli, sprawia problemy przy tworzeniu własnych receptur, ponieważ ciężko się rozpuszcza.
Grupa docelowa: dla nietolerujących szybkiego uwalniania kwasu askorbinowego w formułach kosmetycznych, najbardziej łagodna, ale i najmniej skuteczna firma witaminy C
Stabilność chemiczna: dobra, słaba aktywność chemiczna, kompatybilny z większością składników, wysoki zakres pH, rozpuszczalność w tłuszczach
Tetraizopaltyminian askorbylu
Aktualnie najbardziej stabilna forma witaminy C o wysokiej aktywności, stabilności, przyswajalności i tolerancji, w kontakcie ze skórą przekształca się do aktywnego kwasu askorbinowego. Posiada bardzo dobre właściwości uealstyczniające i wybielające. Jak dotąd, jest to zdecydowanie najlepsza pochodna kwas askorbinowego.
Grupa docelowa: dla wszystkich osób, u których kwas askorbinowy i wodne formy wywołują podrażnienia, odpowiednia dla skóry wrażliwej, delikatnej, naczyniowej, kobiet w ciąży i okresie karmienia
Stabilność chemiczna: wyjątkowo stabilna, bardzo wysoka aktywność chemiczna, kompatybilna z większością składników, wysoki zakres pH, bardzo wysoka tolerancja skórna, rozpuszczalność w tłuszczach
Corum Et-Vc® (3-O ethyl ascorbic acid )Najnowsza pochodna witaminy C, dobrze znosi działanie promieniowania słonecznego, wykazuje słabszą aktywność od tetraizopaltyminianu askorbylu, może być wykorzystywana w większości formuł kosmetycznych z fazą tłuszczową. Uwalnia się stopniowo, dlatego jest dobrze tolerowana przez skórę i mało drażniąca.
Grupa docelowa: skóra wrażliwa, delikatna, nie tolerująca kwasu askorbinowego, dzięki stopniowemu uwalnianiu i braku kumulowania w skórze to jedna z najłagodniejszych i najbezpieczniejszych form witaminy C, nie dla osób źle znoszących kwaśne pH
Stabilność chemiczna: dobra (do 12 tygodni), wysoka aktywność chemiczna, odporność na promieniowanie słoneczne, kompatybilny z większością składników, zakres pH ograniczony ok. 3.9-4.5pH, rozpuszczalność w tłuszczach
Wybierając formę witaminy C, zwróć szczególną uwagę na jej stabilność, aktywność chemiczną oraz stopień uwalniania oraz zdolność kumulacji w skórze. Im bardziej wrażliwą skórę posiadasz, tym kwas askorbinowy powinien działać delikatniej, stopniowo, a także dopuszczać użycie naturalnego, dobrze tolerowanego pH, przy skłonności do zanieczyszczania lub uzyskania najlepszych efektów wybielających, witamina musi działać szybko, skutecznie oraz posiadać odpowiednio kwaśne środowisko.
ZASADY KORZYSTANIA Z DOBRODZIEJSTWA WITAMINY C
Mówią, że zasady są po to, aby je łamać, choć porzekadło może przynieść opłakane skutki w korelacja skóry z substancją chemiczną. Aby w pełni czerpać korzyści ze stosowania witaminy C z ograniczeniem efektów negatywnych, warto trzymać się kilku, pomocnych rad, bowiem kwas askorbinowy i jego chemiczne pochodne mimo ogólnej dostępności, są substancjami intensywnie działającymi, mają więc realny wpływ na kondycję Twojej skóry. Przy związkach aktywnych zawsze istnieje ryzyko wystąpienia reakcji niepożądanych, ale także zwiększenia lub umniejszenia ich działania. Umiejętne stosowanie witaminy C i wplecenie jej w schemat pielęgnacyjny pozwoli cieszyć się wspaniałymi efektami, bez narażania skóry na podrażnienie, wysuszenie i powstanie przebarwień.
Serum aplikuj zawsze na oczyszczoną, niepokrytą wyczuwalnym filmem skórę Dzięki temu serum dobrze się wchłonie, wodne formy witaminy C mają słabą przenikalność, dlatego pokrywanie uprzednio skóry filmem jest bez sensu.
Serum powinno być jedyną drażniącą substancją stosowaną w określonej porze dniaNie zapominaj, że witamina C jest substancją biologicznie i chemicznie aktywną, nierozsądne stosowanie witaminy C z innymi, drażniącymi substancjami może prowadzić do nieprzewidzianej, ostrej reakcji skórnej. Kwas askorbinowy jest stworzony do terapii skojarzonych, ale działanie substancji czynnych należy rozbić na dwie, rożne pory dnia.
Serum stosuj zawsze w połączeniu z filtrami lub wyłącznie w pielęgnacji wieczornejWitamina C nie spełnia swojej funkcji, jeśli nie chronisz skóry przed słońcem, co więcej, w kontakcie z promieniowaniem, jej poziom spada do zera, a drażniąca forma może przyczynić się do powstawania przebarwień i szybszego zanieczyszczania się skóry. Jeśli unikasz stosowania filtrów lub intensywnie reagujesz na działanie witaminy C, serum powinno znaleźć swoje miejsce w pielęgnacji wieczornej.
Rób przerwy po mocnym nasyceniu witaminą CSkóra do nasycenia się witaminą potrzebuje do 4 dni, po tym okresie możesz stosować witaminę rzadziej, ponieważ kumuluje się w skórze, a Ty niepotrzebnie ją drażnisz, zwłaszcza, gdy aplikujesz drażniącą formę kwasu askorbinowego. Nie potrzeba rezygnować z codziennej aplikacji witaminy C w dni bardzo słoneczne, ponieważ dochodzi do szybkich ubytków kwas askorbinowego w tkance podskórnej.
PRZENIKANIE I SKUTECZNOŚĆ WITAMINY W KOSMETYKACH
Uważam, że jest tylko jeden produkt z witaminą C, który może w pełni skutecznie działać, a jest nim skoncentrowane, ustabilizowane serum - kwas askorbinowy jest składnikiem, który potrzebuje prostej, łatwo wnikającej i nie obciążającej formuły, towarzystwa określonych składników oraz bardzo zawężonej grupy odbiorców, bowiem nie jest przeznaczone do typowej sprzedaży detalicznej. Schemat ten mogą łamać nowe, drogie, ale przede wszystkim skuteczne tłuszczowe formy witaminy C, które przekształcają się w kwas askorbinowy w kontakcie ze skórą, a dzięki unikalnej cząsteczce, wykazują podobną efektywność, ale pozbawioną działania drażniącego.
Nie oczekiwałabym cudów od kosmetyków, które sterczą na półkach drogeryjnych, ale także od marek które nie specjalizują się w produktach z witaminą C - akurat w tym przypadku liczy się renoma, opatentowana technologia i jakość. Dobry kosmetyk z witaminą C musi być drogi - jeśli ktokolwiek o zdrowych zmysłach wypuszcza na rynek kosmetyki z witaminą C, musi posiadać opatentowaną, skuteczną i stabilną formułę, ale także dba o świeżość i krótki termin ważności oraz odpowiednie warunki przechowywania (także właściwe opakowanie dla produktu końcowego) Temat witaminy C w kosmetykach zawsze był trudny, dlatego nie wystarczy sobie machnąć trochę kwasu askorbinowego i oprawić w ładną etykietkę.
Odpuściłabym sobie więc wszystkie kremy drogeryjne i apteczne, które stoją już sobie jakiś czas w szklanej gablotce, a jeszcze dłużej zdobiły magazyn, jeśli chcesz skorzystać z dobrodziejstwa witaminy C i czerpać prawdziwe, a nie tylko wymierne korzyści, postaw na specjalistyczne serum (lub domowej produkcji) lub ulubiony krem i zakupioną, kosztowną, ale w pełni skuteczną formę witaminy C w postaci tetraizopaltyminianu askorbylu i wzbogacać nim na świeżo własne kosmetyki.
JAK WYKONAĆ SAMODZIELNIE SERUM Z WITAMINĄ C? PODSTAWOWE ZASADY TWORZENIA WŁASNYCH RECEPTUR Z KWASEM ASKORBINOWYM
Najlepsze, najbardziej efektywne i aktywne serum
musi być wykonane w domu, zwłaszcza gdy zawiera czysty, najbardziej aktywny i najmniej stabilny kwas askorbinowy. Przez lata próbowano chemicznie ustabilizować kwas askorbinowy, ale wielokrotnie stwierdzono iż mimo szeregu właściwości i zalet stosowania, nie nadaje się do szeroko dostępnej sprzedaży, właśnie ze względu na swoją niestabilność i bardzo szybkie utlenianie. Dlatego aby ogólnodostępne kosmetyki z witaminą C mogły równać się z moim świeżuteńkim serum, które dopieszczam od momentu tworzenia, aż po przechowywanie i codzienne użytkowanie, marka musi być niszowa z ograniczoną dystrybucją, a serum tak drogie, iż dieta o suchym chlebie i wodzie stałaby się moją codziennością. To jest fakt. Dobre serum z witaminą C musi być drogie, ponieważ musi być wykonywane zawsze na świeżo, właściwie ustabilizowane oraz przechowywane i dostarczane w odpowiednich warunkach, a to słono kosztuje - każdy produkt ogólnodostępny nie spełnia tych wymogów, ponieważ
efektywność serum zależy nie tylko od producenta, ale od dostawcy i sprzedawcy (co mi po kwasie askorbinowym, który został dobrze ustabilizowany, jeśli dostawca przetrzymywał paczkę w nagrzanym bagażniku, albo sprzedawca naświetlał w szklanej gablocie serum przez kilka tygodni?). Aby w pełni wykorzystać potencjał witaminy C, powstało wiele chemicznych pochodnych, które miały rozwiązać niedogodności - głównie, jak dotąd ograniczone zastosowanie w formułach oraz najważniejszą kwestię stabilności. Mimo że witamina C nadal jest witaminą ulotną i nietrwałą, nowe, lipofilowe (czyli rozpuszczalne w tłuszczach) pochodne oraz technologie (m.in powlekanie substancji aktywnych liposomami) po części rozwiązują problem - kosmetyki z witaminą C mają określony termin ważności i zapewnioną skuteczność przez dłuższy, ale nadal krótki czas, wszak witamina C powinna być zawsze podawana na świeżo - tak, jak ulotna jest w naturze, tak samo w biochemii kosmetycznej. Pojawia się jednak po pierwsze przeszkoda natury finansowej: nowe, opatentowane formy witaminy C są bardzo drogie, oraz formulacyjnie - nie potrzebuję bazy tłuszczowej, więc z aktywnymi i wartościowymi formami witaminy C nie jest mi po drodze.
![]()
Na szczęście posiadanie dwóch, sprawnych rąk i szeroka dostępność czystego kwasu askorbinowego przeznaczonego do analiz, umożliwia mi wykonanie własnej, nie szarpiącej budżetu i jedynej rozsądnej formuły z kwasem askorbinowym. Akurat w tym przypadku wybierając opcję ekonomiczną, nie przemawiają za mną jedynie motywacje finansowe - nikt mnie nie przekona, że serum wykonane z dobrych jakościowo składników w sposób prawidłowy (czyli z zachowaniem niezbędnych zasad podczas kontaktu z kwasem askorbinowym) w zaciszu domowym, jest gorsze od innego serum, które zawiera taką samą substancję chemiczną. Nie dorabiam sobie mylnej ideologi,
bo gotowe jest lepsze, bo producent wszystkiego dopilnował, a te domowe samoróbki w ogóle nie działają, bo witamina C na pewno się rozłożyła - dla mnie liczą się fakty, kwas askorbinowy ma takie, a nie inne właściwości chemiczne, a wskazują jasno, iż niestabilność substancji wyklucza jej użycie w ogólnodostępnych formułach. Zanim postanowiłam ponownie opublikować wpis o witaminie C, minęły długie lata ciągłego pozyskiwania informacji, bazowania na własnych doświadczeniach i odkrywania dostępnych formuł kosmetycznych, myślę, że mogę coś w tym temacie powiedzieć. Nie sądzę, że każde serum z witaminą C zakupione w sklepie, drogerii internetowej, prosto od producenta jest złe - bo nie jest, ale czysty kwas askorbinowy nigdy nie był prosty w obróbce, a akurat w tym przypadku dostępność kosmetyków z kwasem w roli głównej nie jest łatwe - wmawianie, że domowe serum jest gorsze,
bo nie posiada etykiety i ręki fachowca, jest wprowadzaniem w błąd - jest tak samo, a nawet bardziej skuteczne - tworzone zawsze na świeżo zapobiega pro-oksydacyjnemu działaniu witaminy C, jej rozłożeniu oraz
daje pewność, iż Twoja witamina C jest aktywna, bo jest świeża. Wykonanie serum z witaminą C jest bardzo proste, ale wymaga odpowiedniej higieny, zastosowania czystych składników oraz przestrzegania twardych procedur, które zapewnią stabilność witaminy. Nowe pochodne witaminy C nie mają aż tak wysokich wymagań jak kwas askorbinowy, który jest surowcem trudnym, niestabilnym, a wykonanie serum w sposób prawidłowy i podręcznikowy nie likwiduje problemu utleniania się pod wpływem światła, a nawet powietrza, dlatego trwałość kosmetyku końcowego jest krótka i wynosi około 2-3 tygodni w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza.
Wrażliwość na metale ciężkie Kwas askorbinowy rozkłada się pod wpływem metali ciężkich, a obecność żelaza wytwarza szkodliwe rodniki, które są szczególnie niebezpieczne dla skóry i powodują rozległe podrażnienia, dlatego przy tworzeniu własnych receptur,
składniki muszą być wysokiej klasy - dotyczy to czystości wody (klasa farmaceutyczna, najlepiej woda do iniekcji), zastosowania jedynie szklanych, wyparzonych i zdezynfekowanych akcesoriów (także do mieszania), unikania substancji pochodzenia naturalnego (jak najbardziej są wyjątki, ale należy sugerować się silnymi właściwościami przeciwutleniającymi oraz skażeniem przez metale ciężkie, które znajdują się w każdej karcie charakterystyki oferowanego produktu, najbardziej polecane ekstrakty to zielona herbata i miłorząb japoński, chociaż niskie pH niszczy większość właściwości ekstraktów roślinnych)
oraz użycia konserwantów, zwłaszcza benzoesanu sodu, który tworzy szkodliwy związek w połączeniu z kwasem askorbinowym.
Określone pH Aby kwas askorbinowy mógł skutecznie działać, jego pH musi być odpowiednio niskie, wiąże się z tym hydroliza kwasu (stabilność pomiędzy 2.5-5.5 pH) oraz jego przenikalność przez barierę naskórkową, (3-3.5 pH) Jest to optymalne środowisko dla kwasu askorbinowego, w wyższych pH nie przenika przez naskórek, natomiast w niższych nie nadaje się do częstego stosowania, choć może pełnić rolę peelingów.
Czystość składników i prosta formuła Gwarancją udanego serum z witaminą C jest prosta formuła bez udziwnień, postaw na jakość składników i ich wysoką czystość.
Maksymalne stężenie witaminy CDla kwasu askorbinowego wynosi 20%, nie dlatego, że działa oksydacyjnie, ale w wielu badaniach nie stwierdzono lepszej przyswajalności i wyższego wchłaniania, przy jednoczesnym, bardziej drażniącym działaniu. W przypadku kwasu askorbinowego, bardzo ważne jest użycie odpowiedniej ilości, ponieważ szybciej się rozkłada i ulega hydrolizie - minimalne stężenie wynosi 3-5%, najbardziej stabilne serum zawierają 10% i powyżej substancji czynnej.
Obecność chelatoraZwiąże metale ciężkie i zapobiegnie rozkładowi witaminy C (dzięki wiązaniu szkodliwych związków, które chcąc nie chcąc mogą pojawić się w końcowym serum, tworzonym w domowych warunkach) Jednym z najlepszych chelatorów jest kwas ferulowy, kwasy PHA oraz kwas alfa-liponowy, które również są silnymi antyoksydantami i zwiększają aktywność witaminy C.
Wyższa skuteczność witaminy CMimo ograniczonego wyboru związków aktywnych, inne przeciwutleniacze znacząco zwiększają biodostępność witaminy młodości, miedzy innymi witamina E (x4 wyższa skuteczność) i kwasu ferulowego (x8 krotnie) oraz standardowe rozpuszczalniki jak alkohol, glikole oraz siarczan magnezu. Witamina C jest najbardziej aktywna na skórze uszkodzonej i podrażnionej, po chemicznym (retinoidy i mocne kwasy) i mechanicznym (mikrodermabrazja) podrażnieniu wykazuje niemal dwudziestokrotnie wyższą skuteczność.
Przyjemna forma lekkiej oliwki leczniczejWitaminę C można łączyć z solą gorzką siarczanem magnezu, dzięki temu serum posiada zdrowotne właściwości, ale także przyjemną, lekko oleistą formę - nie przelewa się miedzy palcami, a także delikatnie aplikuje. W kąpieli wodnej należy rozpuścić około 10% siarczanu magnezu do analiz (czda), po przestudzeniu do oliwy magnezowej wystarczy dodać odpowiednią ilość kwasu askorbinowego i ustabilizować pH na poziomie 3.5. Oliwa magnezowa dodatkowo uzupełnia niedobory magnezu i wpływa pozytywnie na wchłanialność witaminy C, ma także działanie stabilizujące,
dzięki siarczanowi magnezu, można pominąć w formule alkohol oraz glikole.
Odpowiednie przechowywanie gotowego serumDrugą połową sukcesu, jest odpowiednie przechowywanie serum, nie bez przyczyny kwas askorbinowy zasłużył sobie na miano biochemicznej, kapryśnej księżniczki. Aby zachować świeżość serum i aktywność witaminy C, należy przechować serum w butelkach ze szklanego tworzywa, najdoskonalszą oprawą dla serum askorbinowego jest szkło typu Miron Glass, niestety powszechne opakowania z pipetą również nie są najlepszym wyborem, gdyż witamina rozkłada się pod wpływem nie tylko światła, ale także... tlenu. Serum z kwasem askorbinowym należy dodatkowo przechowywać w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza. Nie ma możliwości podgrzewania serum.
Jednorazowa porcja serum ascorbic acid 20%&0.5 ferulic acid w formie lekkiej, przyjemnej oliwki z pH 3.5 pH 15ml by MademoiselleEveW kąpieli wodnej rozpuść siarczan magnezu w wodzie destylowanej, po przestudzeniu lekkiej oliwki, wsyp odpowiednią ilość kwasu askorbinowego, mieszaj do momentu całkowitego rozpuszczenia kwasu. Gdy otrzymasz klarowny, lekko oleisty roztwór, dodaj odpowiednią ilość sody oczyszczonej, by podnieść pH do 3.5.
64.5% Woda demineralizowana klasy farmaceutycznej/ 8.8ml
20% Kwas askorbinowy/1.6ml
15% Siarczan magnezu siedmiowodny/4.2ml
0.5% Kwas ferulowy 0.4ml
Soda oczyszczona do podwyższenia pH lub mleczan sodu/ ok. 0.1-0.25 ml
Serum należy przechowywać w lodówce, w szczelnie zamkniętej butelce z ciemnego szkła do 3 tygodni, nie owijać folią aluminiową.
Z CZYM NIE ŁĄCZYĆ I CZEGO UNIKAĆ PRZY STOSOWANIU WITAMINY C?Witamina C jest kompatybilna z większością substancji przeciwtrądzikowych, dlatego może być bezpiecznie stosowana z kwasami oraz retinoidami. Unikalne właściwości witaminy C sprawiają, iż jest idealną substancją do terapii skojarzonej oraz jako składnik silnie regenerujący i przyspieszający gojenie. Włączenie aktywnej witaminy C do kuracji potęguje efekty końcowe terapii oraz redukuje niemiłe pamiątki po trądziku, głównie pozapalne przebarwienia i drobne blizny, Są jednak substancje aktywne, których nie można łączyć ani w jednym preparacie, ani bezpośrednio po sobie - są nimi głównie substancje stabilne powyżej pH 4 (m.in witamina B3, azeloglicyna), ekstraktami roślinnymi oraz wszystkimi substancjami, które wpływają na zwiększenie zawartości żelaza w produkcie końcowym.
Rygorystyczne normy dotyczą głównie kwasu askorbinowego, który jest najmniej stabilną i trwałą formą witaminy C, a niskie pH jest niezbędne do jego efektywnego działania. To właśnie bardzo kwaśne środowisko wyklucza łączenie kwasu askorbinowego między innymi z niacynamidem, który w tak niskim pH przekształca się w szkodliwy kwas nikotynowy, działając zupełnie odwrotnie od witaminy B3 - jest wówczas silnie drażniący oraz działa prozapalnie. Nie dotyczy to jednak zupełnie witaminy C - witaminę C można łączyć z witaminą B3 i jest to jak najbardziej korzystne połączenie, ponieważ działają przeciwzapalnie oraz są skutecznymi antyoksydantami. Witaminy B3 nie można stosować w kwaśnym pH, nieważne, czy jest to serum z witaminą C, czy mocno kwaśny roztwór z kwasami, niacynamid rozłoży się do tej samej, szkodliwej substancji. Nowe pochodne witaminy C, takie jak SAP, czy tetraizopaltyminian askorbylu są najbardziej stabilne w pH naturalnym, więc taka witamina B3 nie będzie miała szkodliwego działania, a będzie bardzo skuteczną substancją chemiczną.
PEELINGI ASKORBINOWE
A co powiesz na mega dawkę witaminy C? Odżywczy, rozjaśniający i regenerujący zastrzyk dla skóry szarej, zmęczonej, pozbawionej życia? Brzmi obiecująco, prawda? Kwas askorbinowy dzięki kwaśnemu, bardzo niskiemu pH i łatwej rozpuszczalności w roztworach wodnych, glikolowych i alkoholowych, może być wykorzystywany w roli peelingów kwasowych, gdy tradycyjne kwasy okazują się za bardzo drażniące lub ich działanie nie spełnia Twoich oczekiwań. Peelingi askorbinowe są specyficzne w użyciu, ponieważ nie powodują mocnego łuszczenia, ale bardzo dobrze rozjaśniają cerę, przywracają jej naturalny blask, pobudzają regenerację oraz przygotowują na cieplejsze dni, gdy poziom witaminy C w tkance skórnej spada niemal do zera.
Peelingi askorbinowe to idealna terapia dla osób, które nie chcą/nie mogą stosować skoncentrowanego serum z witaminą C w codziennej pielęgnacji lub oczekują szybkich, doraźnych efektów z lekką eksfoliacją (to także dobry wybór, gdy codzienne stosowanie kwasu askorbinowego wywołuje podrażnienia, ograniczenie kontaktu skóry z substancją drażniącą w formie peelingów może okazać się strzałem w dziesiątkę). Ze względu na bardzo kwaśne pH, nie jest to najodpowiedniejszy sposób nasycania skóry witaminą dla skóry wrażliwej i delikatnej, szczególnie polecam go wszystkim mającym wątpliwości odnośnie stabilności domowego serum, posiadaczom skóry tłustej, szybko zanieczyszczającej się, gdy regularne stosowanie witaminy C w mniejszych dawkach o wyższym pH nie przynosi oczekiwanych efektów lub sprzyja zanieczyszczaniu się skóry. Kwas askorbinowy może być dowolnie dodawany do większości roztworów kwasowych w formie peelingów, zwłaszcza kwasu azelainowego, gdyż zakwasza środowisko, a tym samym zwiększa nie tylko moc kwasu, ale i działanie wybielające (kwas askorbinowy można dodatkowo łączyć z kwasami AHA, PHA oraz retinoidami)
Peelingi dzięki neutralizacji mają krótki kontakt ze skórą, dlatego ryzyko utleniania się witaminy C jest bardzo niskie, a przywrócone pH nie naraża skóry na mocne podrażnienie - mimo że witamina C wchłania się bardzo szybko i
roztwór neutralizujący nie znosi działania kwasu askorbinowego, zmiana odczynu skóry z kwasowego na neutralny redukuje ryzyko silnych podrażnień i uszkodzenia bariery naskórkowej. Wykonanie peelingu jest banalnie proste i polega na rozpuszczeniu kwasu askorbinowego w wodzie bez jakiejkolwiek regulacji, która jest niezbędna w produktach do pielęgnacji codziennej, aby wzmocnić efekt, można wykonać roztwór wodno-glikolowy lub wodno-alkoholowy. Roztwór, a raczej odczyn skóry, należy zneutralizować roztworem z sody oczyszczonej (8ml sody na 125 ml lekko ciepłej wody). Przepis na roztwór peelingujący możesz wykorzystać do tworzenia własnego, prostego serum, wymaga jednak podwyższenia pH do 3.5.
Roztwór peelingujący z kwasem askorbinowym 10% 20ml 90% woda demineralizowana klasy farmaceutycznej 18.7ml
10% kwas askorbinowy 1.2ml
Roztwór peelingujący z kwasem askorbinowym 15% 20ml 85% woda demineralizowana klasy farmaceutycznej 18.1ml
15% kwas askorbinowy 1.9ml
Roztwór peelingujący z kwasem askorbinowym 20% 20ml 80% woda demineralizowana klasy farmaceutycznej 17.4ml
20% kwas askorbinowy 2.6ml
PRZECHOWYWANIE I KONSERWACJA SERUM Z WITAMINĄ C
Kwas askorbinowy nie wymaga konserwacji, gdyż niskie pH działa bakteriobójczo i grzybobójczo, a bardzo krótka trwałość serum mija się z celem, aby zastosować konserwanty. Kwas askorbinowy jest zgodny z parabenami. Inne pochodne, chemiczne formy witaminy C mogą być konserwowane z użyciem fenoksyetanolu (FEOG)
SKUTKI UBOCZNE STOSOWANIA WITAMINY C, CZY MOŻE SZKODZIĆ? DLA KOGO NIE JEST WITAMINA C?
Mogło by się rzec, że witamina C nie ma wad, choć jej użycie nie zawsze przynosi oczekiwane, pozytywne efekty, a nasila problemy z cerą. Wiąże się to głównie ze złym stosowaniem witaminy lub też jej niewłaściwym wyborem formy do aktualnej kondycji skóry.
Oksydacja, objawiająca się miedzy innymi szybszym zanieczyszczaniem się skóryNie każdemu służy codzienne, aplikowanie witaminy C, zwłaszcza jeśli nie przykładasz uwagi do roli ochrony przeciwsłonecznej. Problem rozwiązuje wybór bardziej odpornej na utlenianie formy witaminy C (tłuszczowa lub też pochodzenia naturalnego) oraz stosowanie kremów z filtrem. Mimo że kwas askorbinowy jest szczególnie polecany do skóry tłustej i trądzikowej, może sprzyjać szybszemu zanieczyszczaniu się skóry (ze względu na łój, który utrudnia wchłanianie kwasu oraz ulega szybkiej oksydacji), dlatego warto rozważyć zastosowanie peelingów askorbinowych lub witaminy tłuszczowej.
![]()
Nieświeży wygląd skóryProblem jest powiązany z szybszym zanieczyszczaniem się skóry, wynika ze złej formy witaminy C lub nieodpowiedniej aplikacji - ludzkie sebum utrudnia penetrację kwasu, dlatego działa na wierzchniej warstwie naskórka jako oksydant.
PodrażnienieWitamina jest substancją aktywną, o dość wysokim potencjale drażniącym. Kwas askorbinowy mimo działania przeciwzapalnego, przez niskie pH preparatu może nasilać stan zapalny oraz wywoływać rumień, wyjściem z sytuacji jest stosowanie form, które nie wymagają użycia kwaśnego pH oraz są absorbowane stopniowo.
Nasilanie rumienia Witamina C wzmacnia naczynia krwionośne, ale także pobudza angiogenezę i powoduje szybsze krążenie krwi, jest to pozytywny aspekt dla skóry dojrzałej i skóry rumieniowej, ale może działać negatywnie na skórę z bardzo kruchymi naczynkami. Rozwiązaniem jest tłuszczowa witamina C, która uwalnia kwas stopniowo i go nie kumuluje oraz naturalna, zawierająca szereg antyoksydantów i witamin, uszczelniających naczynia krwionośne.
CECHY DOBREGO SERUM Z WITAMINĄ C. NAJLEPSZE OGÓLNODOSTĘPNE SERUM NA RYNKU
Przede wszystkim efekty stosowania dobrego serum z witaminą C są odczuwalne i widoczne po zaledwie kilku dniach, ponieważ odpowiednia dieta nie jest w stanie zapewnić skórze właściwego nasycenia, gdyż nadmiar witaminy C jest wydalany z moczem. Jeśli czekasz z utęsknieniem kilka tygodni na rozjaśnienie i zdrowy blask, Twój kosmetyk prawdopodobnie zawiera znikome ilości lub też wcale kwasu askorbinowego. Skuteczny preparat z witaminą C spełnia podstawowe wymogi:
Jest odpowiednio absorbowany przez skórę i dociera do głębszych warstw skóryPreparat musi zapewnić dobre uwalnianie witaminy C oraz doskonałą absorpcję i zgodność z ludzkim naskórkiem, tylko najwyższej klasy składniki i technologie są w stanie zapewnić jednoczesne wysokie wchłanianie i stabilność witaminy C.
oraz jest stabilny, zachowuje trwałość i niezmienne cechy w produkcie Podstawa podstaw - nie ma dobrego serum, jeśli witamina C wyparowuje po kilku tygodniach, a trafiając do sprzedaży detalicznej, nie ma jej tam w ogóle.
stabilne, aktywne serum z witaminą C musi być drogieNie wymagaj cudów i kosmetycznych wzniesień od kosmetyku za kilka złotych, najbardziej aktywne, tłuszczowe formy witaminy C jako surowiec kosmetyczny są niemal płynnym złotem w biochemii, nie znajdziesz aktywnego preparatu z witaminą C poniżej 100 złotych.
Niewiele, ale w przypadku witaminy C, wymogi są trudne do spełnienia. To sprawia, że
większość preparatów z witaminą C nie spełnia swojego działania, a cena akurat w tym przypadku ma dość znaczący wpływ na efekt finalny i towarzyszące odczucia ze stosowania kosmetyku. Sugerowanie się ceną nie zawsze popłaca, można natrafić na ceny z kosmosu z użyciem niestabilnego, taniego jak barszcz, kwasu askorbinowego, ale z drugiej strony zastosowanie technologii, opatentowanej formuły i drogiej, aktywnej witaminy C sporo kosztuje, dlatego nie łudź się, że ktoś sprzeda swój opatentowany produkt półdarmo.
Serum z kwasem askorbinowym godne uwagi: LIQ CC wersja light i rich, serum wykonywane na świeżo BiochemiaUrody, Auriga Vit.C, NuFourtain C20, CE FERULIC
Witamina C potrafi odmienić skórę, nadać jej zdrowego blasku, odjąć kilka lat, wspomóc każdą terapię, która wymaga zwiększenia zdolności regeneracyjnych skóry. Substancja godna uwagi, bez względu na wiek, płeć i problemy skórne.
Pozdrawiam,
Ewa