Quantcast
Channel: Ewa Szałkowska Blog o pielęgnacji skóry trądzikowej
Viewing all articles
Browse latest Browse all 323

Dlaczego warto pić napar z pokrzywy?

$
0
0

Pokrzywa zwyczajna jest niezwykle cennym i niestety niedocenianym surowcem zielarskim. Uważana powszechnie za chwast, wraz z jarmużem jest jedną z najcenniejszych liściastych roślin, którą możemy zebrać na polskiej ziemi. Przyznaję, że dosyć niechętnie podchodziłam do ziela pokrzywy - chyba każdy chociaż raz za czasów dzieciństwa zdążył poparzyć się liśćmi młodej, dziko rosnącej pokrzywy zwyczajnej,dlatego nie sądziłam, że kiedyś na własne życzenie będę ją zbierać. I to w ogromnych ilościach :)

Jak dotąd sporządzałam jedynie napar z pokrzywy, który piłam głównie z myślą o moich słabych, cienkich włosach. Napar nie ma odrzucającego zapachu ani smaku, tak naprawdę zawsze bardzo mi smakował i dzięki temu byłam niezwykle regularna. Natomiast ciężko było mi wyobrazić sobie jedzenie ziela, które okazało się bardzo smaczne i od niedawna  czekam z utęsknieniem na młode, jędrne liście pokrzywy, by przygotować z nich zupę, chipsy, czy smaczną sałatkę. Powracając jednak do naparu, początkowo była to herbata w saszetkach, która moim zdaniem ma okropny smak i jest w niej mnóstwo goryczy. Herbatki w saszetkach to hurt najniższej jakości, nie widziałam po takiej kuracji większych efektów, oprócz zwiększonej ilości wizyt w łazience :) Dlatego polecam zakup suszonego ziela pokrzywy, a najlepiej - jej samodzielny zbiór, a teraz jest najlepszy czas!

Pokrzywa posiada wiele cennych właściwości, ale słynie głównie z działania wzmacniającego, odtruwającego i oczyszczającego (to jedno z niewielu ziół, które czyszczą krew). W polskiej medycynie ludowej pokrzywa była powszechnie stosowana zewnętrznie do biczowania i do okładów w chorobach reumatycznych, a także w kolkach, paraliżu, na wrzody, na rany i na stłuczenia. Wewnętrznie w postaci wywaru czy naparu podawano ją w zimnicy, w gorączce, w kokluszu, w astmie, w kurczach i w chorobach żołądka oraz w trudnych, skomplikowanych porodach. Niekiedy stosowano poświęcone ziele na rany i w padaczce. Wdychano też dym z pokrzywy w przypadku bólów zęba. Pokrzywa zwiększa wydalanie z ustroju szkodliwych substancji oraz produktów przemiany materii, obniża poziom cukru we krwi, pobudza krążenie, zwiększa liczbę krwinek czerwonych i hemoglobiny we krwi i działa silnie przeciwzapalnie. Poprawia trawienie i przyswajanie składników pokarmowych oraz reguluje przemianę materii. Sprzyja prawidłowej pracy nerek i wątroby, dlatego jest niezastąpiona przy leczeniu schorzeń układu moczowego. Ponadto działa silnie przeciwwirusowo, jest to świetny powód do picia pokrzywy w okresie przedwiośnia :)

Ziele wzmacnia i odżywia nasz organizm, jest ono bowiem prawdziwą skarbnicą witamin i składników mineralnych. Zawiera mnóstwo witaminy K, C, B3, beta-karoten, żelazo, wapn, fosfor, siarkę potas, jod i sód oraz wiązki aminowe, garbnikowe, kwas pantotenowy, kwas organiczny (mrówkowy, glikolowy, glicerolowy), olejki eteryczne, sole mineralne, fitosterole, karotenoidy, chlorofil, serotoninę flawonoidy. Ważnym składnikiem jest chlorofilina, roślinny chlorofil skutecznie odtruwa nasz organizm i zapewnia nam zdrowie, energię i witalność. 

Początkowo nie miałam żadnych problemów z cerą, napar piłam po to, by wzmocnić moje włosy i ewentualnie paznokcie,z którymi zawsze miałam problem. Po trzech miesiącach picia pokrzywy, nie zauważyłam ani wzmocnionych włosów, ani moich paznokci, ale nie wiedząc kiedy zrzuciłam ponad 6 kilogramów,przyspieszył się metabolizm, chodziłam częściej do łazienki, a więc piłam więcej wody i generalnie czułam się bardzo lekko. I choć moja waga zawsze była w granicach normy, to dzięki pokrzywie poczułam się lepiej i lżej. Jednak to, co skłoniło mnie do kontynuowania kuracji, to przede wszystkim uregulowanie mojej miesiączki (mimo że były to niewielkie wahania, to nigdy kalendarzyki nie zdawały egzaminu) oraz skrócenie i zmniejszenie ilości krwawień. Byłam bardzo młoda, więc to coś normalnego, ale uwierzcie, ze to było dla mnie zawsze bardzo krępujące i nie mogłam pojąć czemu tak cierpię podczas miesiączek i jeszcze przez tak długi okres czasu, nawet do 8 dni. Pokrzywa bardzo mi w tym pomogła, dlatego nie widziałam przeszkód, by przerwać kurację.

Po około 6 miesiącach było naprawdę super, zwłaszcza gdy pokrzywę pijałam z własnoręcznie zebranym skrzypem polnym. Po około 3 miesiącach pojawiła się kaszka na czole i brodzie, od czasu do czasu kilka ropnych krostek, jednak minęło to bardzo szybko i po tym okresie moja cera była bardzo wygładzona, a pory pięknie zwężone. Zauważyłam także wysyp baby hair, paznokcie stały się tak mocne, że nie muszę do dzisiaj jakoś szczególnie o nie dbać. Ale przede wszystkim czułam się bardzo dobrze, nie byłam aż tak blada, moja skóra nabrała zdrowego kolorytu, miałam więcej energii, rzadko kiedy chorowałam, nie miałam żadnych wahań wagi. Jednak największą zaletą picia pokrzywy były wręcz wzorcowe badania krwi, wcześniej często stwierdzano u mnie niedobory żelaza ze względu na obfite i długie krwawienia, a krew nie była tak dobrej jakości jak teraz.

Niestety, kiedy moja cera zaczęła się buntować, zdecydowałam się na antybiotyk Tetralysal. Dzisiaj wiem, że nie był to dobry wybór, przez przyjmowanie limecykliny nadal mam problemy z żołądkiem i nerkami, a trądzik powrócił ze zdwojoną siłą. Podejrzewam, że w tym okresie hormony naprawdę szalały, dodatkowo towarzyszył mi ogromny stres, co dodatkowo wpłynęło na stan mojej skóry i włosów. Zdecydowałam się na powrót do pokrzywy i niestety, nie było to zbyt przemyślane. Moje nerki, które były i tak przeciążone, przy regularnym piciu pokrzywy zastrajkowały. Czułam się osłabiona, zła, a okres kompletnie mi się rozregulował. Dlatego odłożyłam pokrzywę i zostałam jedynie przy piciu drożdży.


Od kilku miesięcy ponownie piję napar z pokrzywy, tym razem wiem, że stan mojego organizmu jest na tyle dobry, że nie mam czego się obawiać. Pokrzywa zwyczajna bardzo dobrze na mnie wpływa, obok fiołka trójbarwnego, to ziele, które jako jedne z niewielu ogranicza mój nadmierny łojotok i skutecznie hamuje powstawanie kolejnych stanów zapalnych. Wodno-alkoholowe wyciągi z kłączy i korzeni pokrzywy obniżają stężenie SHBG, czyli globuliny wiążącej hormony płciowe: androgeny i estrogeny. Hamują również aromatazę i słabo obniżają aktywność 5-alfa-reduktazy (enzym ten rozkłada testosteron do 5-alfa-dihydroksytestosteronu, który jest właściwym androgenem działającym na poziomie komórkowym). Kolejny raz spotykam surowiec zielarski, który jest wykorzystywany w leczeniu łagodnego przerostu prostaty i przynosi świetne rezultaty w leczeniu trądziku. Jest jednak różnica między pokrzywą zwyczajną, a wierzbownicą - pokrzywa wręcz podbija poziom testosteronu, ponadto zmniejsza przemianę androgenów do estrogenów, dlatego jej działanie zdecydowanie bardziej mi odpowiada . Przy wierzbownicy puchłam od wody jak balon, z tego względu, że estrogeny są u mnie zawsze w granicach normy, a wierzbownica skutecznie podwyższała ich poziom. Należy jednak zwrócić uwagę na surowiec, który przyjmujemy - suplementuję się głównie zielem i liśćmi pokrzywy, a nie kłączem i korzeniem, liście wykazują słabsze działanie i są bezpieczniejsze w kuracji. Zdaję sobie sprawę, że to, co dzieje się na mojej skórze wynika głównie ze złej reakcji receptorowej, albo moje gruczoły łojowe żyją swoim własnym życiem, dlatego po zakończeniu kuracji Atredermem przechodzę na kurację Izotekiem, mam nadzieję, że tym razem lekarz, któremu zaufałam zda egzamin, dodatkowo motywuje mnie fakt,że naprawdę wybija się na tle osób, u których miałam 'przyjemność' się leczyć. Jeśli macie podobny problem z trądzikiem i próbowaliście naprawdę wszystkiego (a wierzbownica nie zdała u Was egzaminu) to warto jest dać szansę pokrzywie zwyczajnej. Zawsze piję mocne napary, w przypadku pokrzywy im więcej surowca - tym jej działanie jest silniejsze. Działanie moczopędne pokrzywy zwiększa się wraz z naciąganiem naparu, dlatego jeśli chcecie uniknąć zbyt wielu wizyt w łazience - parzcie ją nieco krócej.


Zioła to surowce lecznicze, dlatego oprócz walorów zdrowotnych mogą także przy nieprzestrzeganiu przeciwwskazań zaszkodzić. Głównymi przeciwwskazaniami do picia pokrzywy (zwłaszcza kłącza i korzeni) jest przede wszystkim zespół policystycznych jajników, choroba Cushinga, występowanie cyst, nowotworu macicy i krwotoków spowodowanych polipami, okres ciąży i karmienia piersią. Ze względu na silne właściwości moczopędne pokrzywa nie jest zalecana przy silnych schorzeniach nerek, oraz ze względu na działanie hipoglikemiczne, nie należy jej pić podczas przyjmowania leków przeciwcukrzycowych, ponieważ wzmacnia ich działanie.Uważa się, że może rozrzedzać krew, dlatego ważne jest, aby unikać jej stosowania, biorąc leki rozrzedzające krew. Może również obniżać ciśnienie krwi, zwiększając działanie leków regulujących ciśnienie krwi. Przy długotrwałym stosowaniu może dojść do reakcji alergicznych (zaczerwienienia oraz puchnięcie powiek i okolic oczu), dlatego należy robić odpowiednie przerwy - tygodniowa przy miesiącu picia, lub miesięczna przy 3 miesiącach picia. Poza tym napar z liści pokrzywy jest jednym z bezpieczniejszych dla naszego zdrowia. Ze względu na właściwości zdrowotne, warto go pić nie tylko ze względu na czuprynę, ale nasze zdrowie - to świetny sposób na detoksykację organizmu, podkręcenie metabolizmu i usunięcie złogów przemiany materii, czy wzmocnienie odporności. 




Pozdrawiam,
Ewa

Viewing all articles
Browse latest Browse all 323

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra